Před dvěma generacemi bylo Irsko nemocným mužem Evropy. Chudičká země, ze které kdo mohl, ten utekl, a hlad tam byl takový, že se dokonce po určitém zajímavém jevu pojmenoval jeden druh statku, takzvaný Giffenův statek. Když jde cena statku nahoru, lidé, čím jsou chudší, tím víc jej nakupují - jako příklad tohoto jevu učebnice dlouho uváděly právě Irsko. Cena brambor šla nahoru, jenže Irové byli tak chudí, že už si nemohli dovolit nakupovat vůbec nic jiného (třeba maso), a nezbývalo nic jiného než stále se zdražující brambory. Takže jich nakonec poptávali více, než když byly levnější.

Ale o tom jsem psát nechtěl. Důležité je, že jimi kdysi všichni pohrdali a celý svět je považoval za ztracený národ. Asi tak jako dnes Řeky. Jenže dnes je z nich nejbohatší národ EU (s výjimkou Lucemburska, to je ale zvláštní případ, kde se statistika bohatství na hlavu uměle zkresluje tím, že tam sice lidé bohatství vyrábějí, ale žijí v okolních státech - HDP na hlavu je tak uměle vysoké).

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Národy, nepravděpodobné národy jdou nahoru a dolů a v tom je ekonomie krásná. Krásná a tajemná je i v tom, že tento vývoj nelze předpovědět, a když se o to někdo pokusí, většinou bývá překvapen.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru