Ze Strakovy akademie odešel další balík vládních reforem, které mají ozdravit veřejné finance. Než se dostaneme k jednotlivým opatřením, je potřeba zmínit to nejzákladnější: vládě se sice za poslední dva roky podařilo výrazně snížit rozpočtový schodek, přesto jsou veřejné finance stále příliš vzdáleny situaci, která by byla dlouhodobě udržitelná, a tak další úsilí o snížení deficitu je nevyhnutelné.

Otázkou číslo jedna je načasování a intenzita fiskální konsolidace. Loni vláda naordinovala rozpočtu skutečně přísnou dietu a růst české ekonomiky to zpomalilo zhruba o 0,5 procenta. Pokud má ale vláda letos a příští rok ambici udržet schodek pod třemi procenty HDP, neznamená to pro růst ekonomiky příliš velkou brzdu. Až plánovaný pokles deficitu na 1,9 procenta HDP v roce 2014 by znamenalo přibrzdění hrubého domácího produktu přibližně o 0,4 procenta. Na druhé straně jistou výhodu vládě poskytuje otevřený charakter české ekonomiky. Vliv rozpočtové politiky na hospodářství tak do značné míry vyrovnává vývoj zahraničního obchodu. Proto i relativně rychlé tempo fiskální konsolidace nemusí uvrhnout ekonomiku do recese.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru