Návrh ministerstva financí, aby stavební spoření nabízely všechny banky a aby byla státní podpora účelově vázaná (na bydlení, případně na penze a školné) v této kombinaci v zásadě popírá sám sebe.

Vtip je v tom, že banky na rozdíl od dosavadních spořitelen už nebudou muset použít peníze vkladatelů jen na poskytování úvěrů na bydlení či na nákup státních dluhopisů (jak ukládá zákon teď), ale na cokoliv. Podle spořitelen to povede k likvidaci trhu a ke zrušení překlenovacích úvěrů, protože banky raději dlouhé a levné peníze ze stavebního spoření použijí třeba na drahé spotřebitelské úvěry. A protože by se zřejmě většina stavebních spořitelen začlenila do svých mateřských bank, aby nemusela podléhat dosavadní přísné regulaci, tento produkt by mohl na trhu zcela vymizet. Jenže zánik jednoho typu úvěru, který je navíc velmi žádaný, neznamená, že nevznikne jiný a možná pro klienta výhodnější.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru