Vláda, ať už to s ní dopadne v nejbližších dnech jakkoli, již zřejmě úspornou agendu dokončila. Popularitu občanů nezískají takováto opatření prakticky nikdy, a tak pokles obliby rozhádaného kabinetu není překvapením. Navíc si vláda svou neobratností a nepřesvědčivým výběrem opatření nezískala ani přízeň většiny odborníků.

Naše země se dluhem i fiskální politikou nachází daleko od akutních krizí postižených států, a tak loňský rychlý pokles rozpočtových schodků, na který chce vláda letos navázat, není dostatečně atraktivní, aby vyvážil slabá místa vládní politiky. Kromě toho není vyloučeno, že díky razanci zvolených opatření a tradici nevyčerpání plánovaných výdajů bude rozpočet v dalších letech "celkem v pohodě".

Nebylo by proto překvapením, kdyby místo slov o šetření a stlačování schodků se do slovníku vlády dostala "prorůstová opatření". Hnidopich jistě namítne, že jedním z těchto opatření by mohlo být i seškrtání právě dohodnutých opatření, ale dnešní politická realita, zkracující se délka řádného volebního období i stav ekonomiky zřejmě tento tradičně spíše levicový vládní termín do slovníku naší pravo-středové vlády asi přinese.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru