Jaromír Nohavica se prošel po romské čtvrti a napsal písničku. Pro část národa se stal odporným rasistou, pro část zase oslavovaným bijcem nepřizpůsobivých. Než se přidáte na jednu, nebo druhou stranu, snažně Vás prosím: přečtěte si, co Nohavica napsal. Není to žádný rasismus.

Je to jen tak nějak zrýmovaná zkušenost. Bez hodnocení, bez výzev, bez stopy aktivismu. Možná je to opět zkušenost opilcova, nevím.

Nohavica měl nesporně silnější chvilky, ale není jediný, v kom si groteskně podávají pac genialita a škvár. Nezval, London, Hemingway... Nohavica je to, čemu se říká lidový umělec. Jenže ne onoho primitivního typu jako Landa nebo Klus. Pokud si do něj lid projektuje své frustrace, je to problém lidu. Ne Nohavicův.

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru