Představy Francoise Hollanda o podpoře růstu jsou naivní a těžko přinesou očekávaný účinek. Naopak mohou oddálit nezbytné reformy, zhoršit konkurenceschopnost francouzské ekonomiky a prohloubit propast mezi úspěšným německým a zaostávajícím francouzským modelem. Pokud má eurozóna fungovat, vnitřní nerovnováha mezi Německem a zbytkem klubu se musí naopak postupně snižovat.

Falešná modla tří procent

Jádro všech dnešních problémů eurozóny je v rozevírajících se nůžkách mezi konkurenceschopností, a ne v rozdílech v rozpočtové disciplíně mezi jihem a severem. Pořádek ve veřejných financích je sice jedním ze základních pilířů důvěry investorů a dlouhodobého růstu, ale přílišný a úzký důraz na rozpočtovou kázeň může snahám posílit konkurenceschopnost na periferiích házet klacky pod nohy. Jak?

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru