Vsítit více branek než soupeř, vyhrát, samozřejmě. Avšak to je cíl, jenž je plně akceptován pouze na straně vítězného mužstva, jeho hráčů, příznivců a jeho činovníků neboli, jak se dnes říká, realizačního týmu.

Že však lze tento cíl chápat i zcela jinak, to naznačil památný výrok Sira Alexe Fergusona "Naše mužstvo bylo lepší", který pronesl v roce 2009 poté, co jeho Manchester United prohrál s FC Liverpool poměrem 1:4. Nemluvilo z něj jenom zklamání z prohry, kterou musel nějak odvysvětlit.

Toto přesunutí cíle z výsledku na hru samu si je totiž možné vyložit i jako projev vzdoru proti světu, v němž se fotbal hraje a v němž všemu vládne výkon, produktivita a měřitelný úspěch. Legendární trenér chtěl možná říci, že žijeme ve světě, v němž nejde o krásu, a proto lze vítězství dosáhnout za přispění štěstí i odpudivým způsobem.

Proti tomu by ovšem bylo možné namítnout, že takový odsudek vítězů je nepřijatelný: neporušili žádné pravidlo, jejich soupeř si s nimi nedokázal poradit, a proto si po zásluze připisují další body do tabulky.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru