Chystaná invaze soukromého dopravce Leo Expres na páteřní tratě Českých drah není ani tak zajímavá svou odvahou. V tom už neupřeme prvenství Radimu Jančurovi. Za pozornost ale stojí zájem, který u zahraničních investorů budí plány Leoše Novotného. Pokud přiláká avízované stovky milionů eur, bude to znamenat jediné: finanční kruhy věří, že citelné narušení monopolu ČD je reálné. A nebudou daleko od pravdy.

České dráhy připomínají zestárlého zhýčkaného obra, který za 150 let svého života nemusel čelit konkurenci. Stačilo, aby na jednu z jeho hájených tratí vyjel Jančurův RegioJet, a propadl panice. Namísto aby vedení drah zvýšilo úroveň služeb, drasticky snížilo na trati Praha-Ostrava jízdné. Což muselo vyrovnat penězi z jiných tratí. Obr hystericky řezal do vlastního masa.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru