V posledním vydání časopisu Spiegel zazněla zajímavá věta: "The debt crisis has transformed into a crisis of faith," tedy česky: z dluhové krize se stala krize víry. Nicméně tomu, kdo má alespoň základy latiny, tomu tato věta neříká nic nového. Credo totiž znamená víru, a tak tedy Credit Crunch není, doslova přeloženo ze dvou jazyků, nic jiného než "zhroucení, krize víry".

Neměli jsme slepě věřit...

... takovým nesmyslům jako: trhy se samy čistí, ekonomika je sama od sebe spravedlivá, trhy jsou efektivní a racionální a neregulovaná ekonomika je nejlepší; neměli jsme věřit v sebedisciplínu jak trhů, tak politiků a též jsme neměli věřit tomu, že naše ekonomika je předurčená k věčnému růstu. Kdybychom tomu všemu slepě nevěřili, nebylo by naše zklamání tak hluboké, nekoukali bychom jako sůva z nudlí. My jsme totiž krizi vzali až s náboženským zklamáním: jak je možné, že božské trhy nejsou dokonalé? A co máme dělat, co máme obětovat, abychom získali zpět přízeň bohů růstu?

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Uprostřed toho veškerého marasmu bychom však my Evropané neměli zapomínat na to základní: že EU je největší ekonomická jednotka na světě, že naše konkurenceschopnost na tom není zdaleka tak špatně, že jsme relativně málo zadlužení a že Evropa má nejstarší a největší zkušenost s tržní demokracií.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru