Současné vládě, která je dnes přesně v poločase svého vládnutí, a jejím úsporným krokům částečně vděčíme za dnešní důvěru trhů. Jak ministerstvo financí, tak české podniky a domácnosti mají proto oproti řadě evropských zemí pohodlný přístup k levným penězům.

Zatímco polská vláda si půjčuje od trhů za pět procent, italská za téměř šest a španělská ještě nedávno za sedm, české ministerstvo financí dostane z trhů peníze za dvě a půl procenta ročně. Problém je v tom, že úspěch není pouze dílem vlády a současná důvěra trhů neznamená, že se vládě podařilo vyřešit dlouhodobé neduhy českých veřejných financí. Je spíše odrazem dobrých výchozích podmínek Česka a splnění jednoduchých domácích úkolů. Ty složité bohužel dál zůstávají před námi.

Vysoké vklady, malé dluhy

Důvěra investorů v český dluh jen zčásti odráží nedávné hospodaření vlády. Neméně důležitá je dlouhodobá důvěra investorů v centrální banku a v její nízkoinflační politiku. Ještě důležitější je možná nízké zadlužení domácností. I když v čase jejich objem narůstá, úvěry má v Česku pouze o něco více než třetina domácností, a to především těch s vyššími příjmy.

České domácnosti mají také na rozdíl od řady zahraničních ekonomik výrazně vyšší uložené vklady než nabrané úvěry a nemají prakticky žádný zahraniční dluh. To z nich dělá v krizových situacích výhodný rezervní polštář, na který se český stát může obrátit s nabídkou dluhopisů. Jak ukazuje nedávná zkušenost, domácnosti jsou ochotné použít peníze ležící na bankovních účtech (přibližně šedesát procent veškerého finančního jmění) k nákupu státních dluhopisů. V neposlední řadě je dobrá pozice Česka na finančních trzích také důsledkem zděděného nízkého veřejného dluhu, který na začátku krize patřil k nejnižším v Evropské unii.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru