Kdo a co nás povede do budoucnosti? Pokud se zeptáte ekonoma, bude v tom mít většinou jasno: neviditelná ruka trhu. To je ten neviditelný dirigent, orchestrátor společnosti. Svým záhadným způsobem, kterému musíme věřit, nás vyvede z krize, stačí ho jen přikrmit spotřebou a o zbytek je postaráno. To je jeden extrém současné debaty. Státe, podpoř spotřebu a zbytek nech na trhu - on nás povede dál, do zdárných zítřků.

Co říkají trhy?

Jistě jste si už všimli, že trhy mluví, že trhy něco chtějí, že se trhům "něco nelíbí". Původně jsem do uvozovek chtěl dát i "mluví" a "chtějí", ale výstižnější je to bez nich. Ony trhy totiž skutečně žijí svůj vlastní život (těžko pochopitelný pro kohokoli jiného a možná i pro ně samotné). Ony skutečně mluví (byť občas prostřednictvím svých mluvčích, tedy třeba ratingových agentur), ony skutečně mají nálady (jen si pozorně poslechněte burzovní zprávy).

Trhy jsou překvapené nebo naštvané, klidné či emotivní. Občas mne baví číst či poslouchat zprávy a brát jejich slova bez onoho "básnického" nádechu - zhruba tak, jak by je četli archeologové budoucnosti. Pomysleli by si o nás pěkné věci.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru