Patřil k nejvýznamnějším odpůrcům kubánského režimu, byl nominován na Nobelovu cenu, v roce 2002 obdržel Sacharovovu cenu Evropského parlamentu. Kubánský disident Oswaldo Payá, který v neděli zemřel při autonehodě, byl v dlouholetém kontaktu s českými lidskoprávními aktivisty i bývalým prezidentem Václavem Havlem.

"Ten muž, a dovolte mi, abych ho hrdě a se smyslem pro pokoru nazval MÝM PŘÍTELEM, věděl, jak zvednout onu radikální zástavu, tu mírumilovně radikální zástavu moci bezmocných," napsal ve svém posledním textu pro česká média v prosinci minulého roku, krátce po úmrtí Václava Havla.

Níže najdete jeho text, jenž byl publikován na názorových stránkách HN Dialog a ve vzpomínkovém vydání Hospodářských novin, ve kterém na Václava Havla vzpomínala řada světových osobností.

Jeho pouť byla také příběhem našich životů. S nadějemi jsme vše sledovali, i když se zdálo, že totalitní moc je neotřesitelná a snaží se vypadat jako věčná a neporazitelná. Ten muž, a dovolte mi, abych ho hrdě a se smyslem pro pokoru nazval MÝM PŘÍTELEM, věděl, jak zvednout onu radikální zástavu, tu mírumilovně radikální zástavu moci bezmocných.

Myslím, že byl pro tyto ideje stvořen. Protože moc bezmocných je hlasem všech ubohých, všech znevýhodněných, všech, kdo nemají příležitosti, všech lidských bytostí. Těch, kteří ve svém nitru nosí semínko svobody, které do každého z nás, věřícího i nevěřícího, zasil Bůh a které jednou vyklíčí.

Václav Havel bude vždy výzvou pro svědomí, protože se bude vždy dovolávat - a to zejména u politiků, u těch vlivných na jakékoliv pozici – obrany bezmocných, aby jejich věc byla i věcí nás ostatních.

Celý text Oswalda Payá ZDE


Diplomat a bývalý švédský premiér Carl Bildt na Twitteru:

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru