Existují jasné důkazy o trvalém vlivu tabákových společností na hospodářskou politiku ČR, zní závěr studie britské University of Bath, která na to konto soudí, že existuje "významný prostor pro zvýšení tabákových daní v České republice a že velké (spíše než malé, postupné) zvýšení je velmi účinné při omezování kouření".

Studie sama o sobě pro toho, kdo sleduje vývoj "(anti)kuřácké" kampaně a politiky v ČR, nemůže být překvapením. Země, kde se do kuřácké propagace pod záminkou svobody osobnosti vložil i prezident nekuřák a kde v době, kdy americké soudy odkleply stamiliardovou pokutu tabákovým firmám za poškozování zdraví, vznikly studie "Pozitivní vliv kouření na stav veřejných financí v ČR" (na zakázku firmy Philip Morris vypracovala agentura Arthur D. Little International Inc. ČR ) či studie o tom, kolik rozpočtu přinese kouření (Liberální institut), má k jednoznačnému odsouzení této neřesti daleko.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Legislativní restrikce i zvyšování daní mají svá opodstatnění. Obojí lze ale obejít. Možná by proto nebylo od věci přinutit tabákové firmy i k financování následků požívání jejich produktů.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru