Stejnojmennou báseň, v originále Hymn to the Pillory, napsal v roce 1703 známý autor Robinsona Crusoe Daniel Defoe. Nejednalo se o literární imaginaci. Na pranýři toho roku za "politické pletichy a psaní štvavých pamfletů" skutečně stál, byť mu jej jeho literární přátelé vyzdobili věnci květin.

Problém s banálními delikty

Od těch dob uběhlo v Evropě mnoho vody, zmizely pranýře i tehdejší obrovská kriminalita. Nenechme se mýlit, přítomná doba má, alespoň ve velkých městech, nejnižší kriminalitu všech dob. Zatímco na venkově vládlo v 18. století ještě patriarchální vzájemné hlídání jednoho druhým, města představovala peleš lotrovskou - pařížští měšťané se na noc ve svých domech vždy barikádovali před tlupami lupičů a vrahů.

V podstatě se během času ukázalo, že trest nemusí být ani tak drakonicky přísný a odstrašující, jako musí přijít s jistotou či alespoň s rozumnou pravidelností. Trochu podobně jako moderní medicína někdy snáze vyřeší třeba problém transplantace jater oproti tvrdošíjné vyrážce, má dnešní společnost problém v postupu nikoli proti zločinům kapitálním, třeba vraždám, jichž se vyšetří většina, ale deliktům banálním.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru