Všechno začalo téměř romantickou vzpourou Tuaregů a jejich bojem za svobodu. V polovině ledna zaútočili na vojenské základny, postupně vyhnali armádu z celého severu a začátkem dubna vyhlásili samostatný stát Azawad.

Vzápětí nato se za nimi vyrojili mohutně vyzbrojení salafisté, rozjásané osvoboditele odsunuli stranou a chopili se vlády. V současnosti terorizují vyděšené obyvatelstvo striktním islamismem, ničí památky v Timbuktu a posilují své řady.

Zbytek Mali, čili jih s hlavním městem Bamakem, na tom není o moc lépe. V březnu provedla skupina rozzlobených vojáků nečekaný státní převrat (měsíc před prezidentskými volbami!), údajně proto, že je vláda posílá špatně vyzbrojené na jatka proti Tuaregům do pouště. Vyvolali pučem naprostou anarchii a vojenské jednotky bez velení vzaly nohy na ramena a přenechaly celý sever napospas nepříteli.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Mali bylo donedávna vzorem africké demokracie s harmonickým soužitím různorodých etnik. Teď je v zemi bezvládí a o moc bojují islamisté, Tuaregové a armádní pučisté. Co se v Mali stalo? Proč hrozí, že se oblast stane novým Afghánistánem?

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru