Právě když přistává sonda na Marsu, v televizi běží sága Hvězdné války, jeden z mála moderních mýtů, který svými myšlenkami a moudry ("Chceš-li být Jedi, musíš (si) věřit! Pak budeš schopen hory přenášet.") formoval už dvě generace. Je to fantaskní příběh, který v sobě kombinuje dalekou budoucnost s dávnou minulostí - mnišsky vypadající a jednající "duchovní rytíři" Jedi, kteří vyměnili železný meč za meč laserový, bytosti, které jsou velice citlivé na závany Síly, a přesto nesmějí cítit ani lásku, ani nenávist.

Tato sága, jejíž první díl vznikl v roce 1977, promlouvá výmluvně k době, která byla a je tak pyšná na svůj technický pokrok, kdy se létá z planety na planetu, jako by se jelo tramvají z Břevnova na Hradčany. Tomuto světu nakonec vládnou oni "duchovní Jedi", kteří umí nakládat s mystickou Silou. Zvláštní poselství přemodernizované době.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru