Informace o astronomickém finančním vyrovnání firmy Pfizer s americkými úřady může mít pro nezasvěcené až skandální přídech. Naopak pro všechny, kdo se o problematiku zajímají, jde o logický výsledek pečlivé práce úřadů předních světových trhů (kromě USA má svůj protikorupční zákon i Spojené království).
Pro situaci v České republice jsou poučné dva momenty: 1. Korupce funguje i v nejvyspělejších zemích (a jaká, když kvůli ní přijímají speciální zákony); 2. Právo je – na rozdíl od naší kotliny – vymáhatelné.
Objektivní informace o míře korupce mezi českými doktory nelze získat. Není to ani teoreticky jednoduché, data o korupci se obecně získávají specifickou metodikou. Přitom ale je nutné, aby se i lékařské kruhy začaly problémem seriózně zabývat. Jejich vytrvalé mlčení pochopitelně dráždí nejen žurnalisty, ale i obyčejné občany. Jsou horší ty firmy, nebo ti doktoři?
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Týden v komentářích HN
Máte zájem o informace v širších souvislostech?
Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru