Zákon o vyrovnání mezi církvemi a státem usiluje o "zmírnění některých majetkových křivd".

Tento záměr i tuto formulaci vítám. Křivdy z minulosti napravit nelze, některé se však dají zmírnit. Jenže ono zmírnění nikdy nemůže být zcela "spravedlivé", neboť ti, jimž utrpěné křivdy nebyly zmírněny vůbec či jen nepatrně, se budou cítit nově ukřivděni právě zmírňováním křivd jiných.

Je mi líto, že v rétorice představitelů církve, kteří se domáhají přijetí tohoto zákona, schází jakýkoli projev solidarity s těmi, kterým také bylo v minulosti ublíženo, a žádného zmírnění křivd se jim nedostane. Mrzí mne, že navrácení velkého množství církevních nemovitostí již na počátku devadesátých let nyní prezentují církevní představitelé jako zcela nedostatečné zmírnění křivd, ač tehdy ústy biskupa Lišky a kardinála Tomáška katolická církev potvrdila, že už žádné další nároky vznášet nebude.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru