Státní energetická koncepce a navýšení podílu jádra v energetickém mixu znovu rozproudily vzrušenou debatu o potřebě či nepotřebě nových jaderných bloků. Otázky jestli, proč a zda vůbec si již nekladu. Zajímá mě kdy, jak rychle a jak velká šance to bude pro české firmy, školy, vědce.

Diskuse o dostavbě temelínských bloků obvykle začíná a končí tím, zda si to necháme postavit Američany, Francouzi, či Rusy. Považuji to za špatně položenou otázku. Z paměti mladých novinářů, ale i některých politiků se vytratilo vědomí, že dvanáct jaderných bloků na Slovensku a v České republice postavily české a slovenské firmy a že patnáctimilionové Československo vyrobilo zařízení pro dalších třináct jaderných bloků v zahraničí. To je ta klíčová otázka! Příčí se mi totiž představa, že po létech účasti v nejvyšším "klubu znalých" se má naše republika postavit do role, kdy jí nezbude nic jiného než si nechat postavit jadernou elektrárnu "na klíč" a dostat se do technologické, výrobní a znalostní závislosti.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru