Kdo se přesně za půl roku stane novým prezidentem toho magického čtyřúhelníku pohoří, který se tak krásně vyjímá každý večer na německé mapě předpovědi počasí, jak s milou poťouchlostí vymezil Česko zesnulý Jiří Gruša?

Nabídka je pestrá, a nahrává šprýmařům: "Fischer, Fischerová, Dienstbier, Schwarzenberg, Roithová, Franz... no, původně jsem si myslel, že na prezidenta můžou kandidovat jen Češi," vtipkuje na Facebooku brněnský aktivista Matěj Hollan. Zábavné je, že právě skupina kandidátů s nečeskými jmény reprezentuje ten pól naší politiky, který je obrácen směrem k Evropě, pól prostý populistického národovectví. Největší šance z této skupiny má, dle průzkumů exstatistik, exkomunista, úřednický expremiér Jan Fischer.

Národní, dovnitř Česka obrácenou skupinu naopak ironicky reprezentují česká jména: Bobošíková, Jakl, Vandas a Zeman. Ne že by poslední jmenovaný byl kdovíjaký národovec, ale v každém případě ve druhém kole volby může posbírat národovecké hlasy.

Česká společnost, tedy i politika, není rozdělena jen klasicky na pravici a levici, ale protíná ji také osa Havel-Klaus. Tato grafika ukazuje, kam kteří kandidáti podle našeho názoru patří a jakou mají šanci na zvolení (grafiku zvětšíte dvojitým rozklikem).

null

Fischer, nebo Zeman?

Takže to vypadá na souboj Fischer-Zeman. Kdo z nich vyhraje? Dejme slovo zpravodajům dvou světových médií, kteří dlouhodobě žijí v Česku. Rob Cameron z BBC sází na Fischera. "Myslím, že ze Zemana se už stala taková legrační figurka. Lidé na pravici ho nevnímají jako dostatečně reprezentativního. Fischer naopak vypadá dobře v obleku a nedělá ostudu v mezinárodním kontextu. Ví, kterou vidličkou má jíst rybu na státní večeři s královnou. Zemanovi je asi jedno, kterou vidličku použije, a ještě si dá po dezertu cigaretu, přičemž bude foukat kouř přímo do obličeje princi Philipovi," vypráví Cameron a poté třikrát opakuje, že se jedná o nadsázku. Je to od něj korektní, ale těm, kdo si pamatují, jak Miloš Zeman v podroušeném stavu naboural dveře na summitu Evropské unie v Gotteborgu, je jasné, o čem je řeč.

Zpravodaj Die Welt Hans Jorg Schmidt tipuje naopak vítězství Miloše Zemana, hlavně kvůli jeho originalitě a "chlapáctví". "V době krize v Evropě bude Zeman vnímaný jako statečný muž. Je to ideální kandidát pro maloměšťácké Čechy, kterých je, obávám se, asi 70 procent," říká Schmidt. Je to možná přepjaté tvrzení, ale nakonec může mířit k podstatě. Onu zemanovskou "statečnost" oceňují i lidé, u kterých bychom to jinak nečekali. "Koho byste chtěli mít za prezidenta, kdybychom šli do války? Já Zemana," říká rezolutně vlivný lobbista, který v minulosti paradoxně pomáhal Janu Fischerovi v jeho roli dočasného úřednického premiéra.

Chlapáctví, zemitost a nesporná inteligence ale nebude to jediné, co bude hrát v Zemanův prospěch. Podporuje ho Václav Klaus, jehož slovo ještě něco váží. Navíc příběh o letitém soupeři, který se stal následníkem, má až bollywoodský rozměr, což vzhledem k oblibě mýdlových oper v Česku může být velké plus.

Moc mytologie

Otázka, zda se nakonec stane Miloš Zeman prezidentem, je zároveň otázkou, zda je pro Čechy prezident stále mytickou bytostí, či se už stává běžným politikem, byť s exkluzivním postavením. Jinak řečeno: Zda už přes mýtus majestátu a filmových příběhů dokážeme dohlédnout, koho volíme, a odhadnout důsledky. Zda si dokážeme vzpomenout, že Klaus a Zeman jsou dvojčata propojená opoziční smlouvou, která založila na přelomu tisíciletí korupční vazby, ze kterých jsme se dosud nevzpamatovali. A zda si uvědomíme, že je nadále spojují peníze od ruské ropné společnosti Lukoil, vyvážené afinitou k prezidentu Vladimiru Putinovi. Vzhledem k tomu, kam se řítí současné Putinovo Rusko, by to bylo prozření řekněme velmi praktické.

O Janu Fischerovi si sice nemůžeme dělat iluze, ale pokud je známo, alespoň se nikdy nenamočil do žádného skandálu a na rozdíl od Zemana Putinovi nikdy netleskal.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru