Nikde jsem neviděl tolik miminek, batolat a dětí jako tam. Celá polovina všeho obyvatelstva je mladší osmnácti let, v rodině je průměrně pět potomků. Z jistého hlediska na Madagaskaru nebylo nikdy tak dobře jako dnes: skoro všechny děti, hlavní životní radost a pýcha Malgašů, zdárně dorostou, všichni mají co jíst, byť někteří jen tak tak.

Luxus v mezích možného

Všichni mají střechu nad hlavou - kdo nemá domek, může si postavit chaloupku z klacků, hlíny a slámy za dvě odpoledne nepříliš usilovné práce. Celý ostrov je pokryt mobilním signálem a umí-li někdo psát jen málo, může místo dopisů kamarádům alespoň volat. Laciný čínský textil je všude k dostání a, světe div se, skoro všichni kojenci mají patentní plenky Pampers. Že je tam z našeho hlediska bída, zmatek a korupce? Ale nebylo to tak na Madagaskaru odevždy?

Ve srovnání třeba se stalinským Ruskem je tam přímo ráj - stát sice nikomu nic nedá, ale také se o nikoho nestará a nikoho nebuzeruje - co si kdo vydělá či urve, to má. Nevraždí se tam, loupí jen místy a nevydatně, nikdo nikoho nemučí, a pokud snad, jen občas a málo. Všichni září veselostí, optimismem a klidem. Větší děti pracují, aby se uživily, někdy dost těžce. Je-li zlým snem tropického pedagoga vidět vláčet náklady dítě, které by mohlo studovat vysokou školu, je zlým snem toho našeho vidět graduovat ty, jimž bychom nesvěřili ani odnesení kufru.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu svým přátelům
  • Přístup do on-line archivu od roku 1995
  • Web bez reklam
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru