Ať už letošní vedra přisuzujete globálnímu oteplování, nebo je považujete za rozmar počasí, jedna věc je zřejmá. Tváří tvář evidentním klimatickým změnám člověk zatím prohrává.

Protože ani zelené hnutí, ani energetický průmysl - které spolu vedou zběsilou debatu o různých tématech od jaderné energie až po ropné písky - nevidí širší souvislosti.

Žádná z obou stran si příliš neuvědomuje, že současná politika snižování emisí oxidu uhličitého je nedostatečná pro řešení hrozby, kterou tyto emise představují. Velkou část jich vytvářejí země jako Čína a Indie, jejichž růst je tažen uhlím. Nenajde-li se levné a rychle využitelné palivo nahrazující uhlí, pak bude rostoucí koncentraci oxidu uhličitého na světě téměř nemožné bezpečně zvládnout.

A bude ještě tepleji

Ačkoliv by zelené hnutí mohlo na první pohled pokládat břidlicový plyn za nepřítele v tomto boji, ve skutečnosti se z tohoto paliva může vyklubat přítel. Rozsáhlá těžební příprava ložisek břidlicového plynu - s odpovídajícími ekologickými pojistkami - by mohla být nejlepším způsobem, jak dosáhnout rychlého snížení emisí oxidu uhličitého jakožto podmínky udržení obyvatelného prostředí na zeměkouli.

Mezinárodní energetická agentura dala jasně najevo, že při současné energetické politice začíná být naše snaha udržet uhlíkem způsobený vzestup globálních teplot na hranici dvou stupňů Celsia do poloviny století beznadějná. Ve skutečnosti dosáhly v roce 2011 celosvětové emise oxidu uhličitého vlivem spalování fosilních paliv rekordního objemu 31,6 gigatuny. A protože emise rostou v průměru o 1 gigatunu za rok, zdá se, že cíl omezit zvyšování teploty se s největší pravděpodobností nepodaří splnit.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru