S rozpočtem na rok 2013 budou potíže. Naznačuje to nejen neochota poslanců schválit vládou požadované zvýšení daní. Přitom výsledek je bedlivě sledován nejen skupinami, které jsou na veřejné penězovody napojené, ale více než jindy i finančními analytiky.

A to i přesto, že naše země patří k oblíbencům ratingových agentur. Jedno z vysvětlení pomalého růstu české ekonomiky totiž míří na způsob fiskální konsolidace. Ta možná ekonomiku nadměrně zpomalila a podle některých analytiků je ekonomická politika vlády klíčovým důvodem, který "vyhání lidi z obchodů".

Jak rozpočtujeme

Hodnocení rozpočtové politiky minulosti je rozporné. Na jedné straně fiskální konzervatismus, který i v době "rozhazovačných" vlád nepřipustil zhoubný růst dluhu a který je dnes korunován buldočím odhodláním vlády "čísla krotit". Na straně druhé nejasná rozpočtová strategie, nadhodnocování příjmů a plnění cílů jen díky neřízeným úsporám ve výdajích.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru