Klíčová role poptávky se v různých oblastech podceňuje často - i nyní, pokud jde o problém alkoholu. Pomalu se rozšířilo přesvědčení, že za extenzivní popíjení Čechů může hlavně nadměrná nabídka. Alkohol je levný, dostupný, existuje masivní reklama.

Kdyby se zdražilo, kdyby se alkohol uzavřel po švédském vzoru do státem kontrolovaných prodejen, kdyby na etiketách směl být pouze nápis "Alkohol zabíjí" jako v Austrálii na krabičkách cigaret, bylo by po problému, soudí kapacity všeho druhu, od renomovaných adiktologů po renomované komentátory.

Dovolím si skromně oponovat. Hnacím motorem byznysu s neřestmi je vždy hlavně poptávka.

Hezký důkaz najdeme v knize Superfreakonomics autorů Stevena D. Levitta a Stephena J. Dubnera. Ti mimo jiné zkoumali fenomén pouliční prostituce a zjistili, že ve srovnání s třicátými léty minulého století je jeho rozsah dnes v USA zhruba poloviční.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru