Po dvanácti letech jsem měl znovu možnost projet centrální provincie Číny a nestačil jsem se divit. Zcela neobyčejný hospodářský rozmach, nová moderní infrastruktura, překotná futuristická urbanizace a obrovský technologický pokrok dávají znát, která mocnost se stane vbrzku vedoucí hospodářskou a politickou silou planety.

Ořezané civilizace

Západní média už třicet let pravidelně přinášejí zprávy o tom, že dychtivě vyhlížený ekonomický a politický krach Číny je již za dveřmi. Obhlédneme-li si situaci na místě, připustíme, že je sice myslitelné, že by tygra ve skoku náhle skolil infarkt, nikdo rozumný to ale nebude očekávat. Čína nejvíc připomíná boomující Spojené státy 20. let dvacátého století, jak je znám z dobových cestopisů šokovaných Evropanů, kteří tam tehdy zavítali - pouze je vše tak ještě na druhou mocninu zvětšené.

Obě země zřejmě svůj úspěch, jehož vrcholy se zdají rozcházet tak zhruba o století, odvozují z drastické redukce tradičních civilizací, v jednom případě staré Evropy a v druhém císařské Číny, ořezaných o všechny historické a feudální "kudrlinky". Úspěch přináší i růst národního, či spíše říšského sebevědomí, přesně stejně jako v tehdejší Americe či před první světovou válkou v Evropě.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru