“Čím více stát zasahuje, aby vynutil záruky životní úrovně, čím více reguluje mzdy, zavádí povinné pojištění, zdravotní péči, vzdělání a celkově přebírá vládu nad životy zaměstnanců, a to ve prospěch firem a zaměstnavatelů, tím více narůstá zmíněný stav polootroctví. A pokud se bude státní socialismus tohoto druhu rozvíjet, řekněme, po tři generace, stane se z něj natolik zakořeněný zvyk a rámec uvažování, tak naočkovaný do státních politik a k nim přikovaný, že z něho nebude úniku.”

Předpověděl docela přesně britský spisovatel Hilaire Belloc v roce 1938 ve své knize The Great Heresis.

Ona krize, o které dnes tak často mluvíme, je logický důsledek dlouhodobého společenského vývoje. Chybně ji označujeme jako krizi ekonomickou. Hospodářství je pouze jednou složkou tototo vývoje, i když se v něm negativní vlivy projevují nejjasněji.

Plíživý neproduktivní socialismus

Českou produktivní ekonomiku, stejně jako všechny západní vyspělé ekonomiky, stále více a rychleji napadá parazit neproduktivní složek. Pod jejich tíhou se hospodářství zadrhává. Z 10.500.000 obyvatel ČR jich pracuje ani ne polovina, v roce 2011 bylo pracujících 4.872.000. Ovšem i z těchto pracujících se jich na produktivní činnosti mnoho pouze přiživuje a někteří ji dokonce přímo brání.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se