Polykrates byl řecký panovník tyran a vyznačoval se jednou vlastností: na co sáhl, všechno mu vycházelo. Takové štěstí ale vyvolalo reakci bohů. Ti se na něj naštvali a jak už to tak bývá, když se člověk dostane do jejich nemilosti, špatně skončil. Neuposlechl prorockého varování své dcery a vydal se všanc svým nepřátelům. Ti ho zabili a dost neslavně naložili s jeho mrtvolou. Freud později po Polykratovi pojmenoval komplex: touhu po trestu.

Pokud je člověk příliš dlouho vystaven přízni osudu, kterou vnímá jako "kladně" nespravedlivou, nezaslouženou, časem si, kdesi v potlačované a možná nevědomé části psýché začne budovat pocit, že jej za to stihne nějaký trest, který vnímá jako katarzi, uvedení (vlastního vnímání) spravedlnosti na pravou míru. Člověk tak soudí sám sebe, sám hodnotí, co si (spravedlivě) zaslouží a co ne?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru