Spor, zda ČSSD zadlužila kraje víc než ODS, lze vyřešit poměrně snadno. Modří hejtmani se zadlužovali v průměru o 2,7 miliardy ročně, oranžoví o miliardy tři. Modří byli o deset procent lepší než oranžoví, ti ale hráli v horších ekonomických podmínkách. Takže to vyjde nastejno.

Za zamyšlení spíš stojí, jestli problém dluhů, plýtvání a nehospodárností není zakódován v samotné existenci krajů. Politologové se shodují, že kraje jsou potřeba, protože "rozhodování je blíž občanům", praxe ale naznačuje něco jiného. Pokud jsou krajské reprezentace někomu opravdu blízko, tak místním podnikatelským kmotrům.

Krajské úřady jsou ideálním místem pro "kšefty". Občané na vás nevidí, ty zajímá spíš jejich obec a celostátní politika, šéfové vašich partají se vás většinou bojí. Kraje jsou tak vysoce lukrativním mezisvětem mezi obcemi a státem. Ukázalo se to na případu náměstka ústecké hejtmanky Jany Vaňhové nebo na kauze Davida Ratha.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru