Slova pana prezidenta Havla, jehož nedožité narozeniny jsme si před pár dny připomněli, si k hodnocení dnešní situace propůjčuje stále více komentátorů i politiků (včetně premiéra). Nic na tom, že pocházejí z ledna roku 1990 a v případě druhého projevu jsou o 7 let mladší - dnešní situaci bohužel trefně popisují. Za okolními zeměmi zaostáváme už pár let.

Vidí to nejen ekonomové sledující abstraktní makroekonomické proměnné, ale každý, kdo sleduje život kolem nás. Naše zaostávání je ale obtížně vysvětlitelné "tvrdými fakty". Proto se důvody hledají v havlovské "blbé náladě". Od tohoto postoje je jen kousek k obvinění novinářů či jiných "pisálků" z toho, že právě oni přivedli naši zemi do recese. Navíc lze cynicky dodat: chaos či korupce zde byly vždy, a dříve to ekonomice nevadilo...

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru