Ve dvou krajích KSČM zvítězila a v devíti krajských zastupitelstvech je druhou nejsilnější stranou. Na rozdíl od ostatních parlamentních stran si jako jediná udržela a trochu navýšila svoji voličskou podporu - takové postavení jí vynesla díky značným ztrátám hlasů ostatních parlamentních stran ve prospěch menších neparlamentních uskupení. Zdá se, že KSČM tak našla recept na to, jak se stát úspěšnou nereformovanou post-komunistickou stranou – nechat dvacet let ostatní strany, aby ukazovaly, jak pod jejich vedením funguje demokracie a kapitalismus a s rukama v klíně čekat. Tato trpělivost nakonec přinesla růže, a to bez sebemenší snahy na straně KSČM, ať už ve směru transformace blíže k sociálně-demokratické politice anebo naopak k progresivnější profilaci ve směru moderních radikálně levicových stran.

Co volební úspěch KSČM v krajích přinese? Bude pokračovat její relativní vzestup nebo přijde pád? Pro KSČM nastává asi nejdůležitější období jejího polistopadového fungování. Úspěchem v krajských volbách jí začíná „zkušební lhůta“, která bude trvat do voleb do Poslanecké sněmovny. A v nich bude úspěšná, pokud v krajích ukáže alespoň základní kompetenci v nových funkcích a zdrží se výrazných korupčních afér. K tomu by musela mít dobré personální zázemí, odbornost, schopnost komunikovat atd., což však – ani vzhledem k tomu, co zatím ukazovala – zaručené není. Jelikož se KSČM po listopadu 1989 bez větších transformací zakonzervovala, lze si jen obtížně představit, že by to předlistopadoví nostalgici mohli dobře zvládnout. Více než kdykoli dříve tak strana stojí před nutností vnitřní proměny.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru