Pro nezaujatého pozorovatele skýtá dnešní český rozpočtový rébus zajímavou podívanou. Popasovat se s výpadkem daňových příjmů, které si vláda naplánovala prostřednictvím neschválených zákonů, je úkol hodný zručného kreativce či kouzelníka s čísly. Změnit měsíce platné dohody o tom, co která kapitola dostane, totiž nebude pro dnešní otřesenou koalici snadné. Zejména pokud si je ministr financí ochoten "pro korunu deficitu navíc ruku řezat", i když stále víc ekonomů by dnes nebylo na korunu skoupých, pokud by mířily pro ekonomiku správným směrem.

Škoda že občané naší země nejsou nezávislými pozorovateli. Zmíněná hra se totiž odehrává s penězi, které státu přímo či nepřímo odvádějí. A přitom netuší, jak se miliardové úspory na straně výdajů, o kterých se ještě dnes, pár týdnů před začátkem roku, neví, dotknou životů lidí a fungování firem. Navíc to, že koncem října toho o ekonomické politice vlády na další rok víme tak málo, je bez nadsázky ostudné. Na druhou stranu, takzvaní rebelové mají pravdu. Jestliže ministr financí ocenil neschválené, trochu "divoké" změny zákonů na zhruba 20 miliard, tak nalézt tuto částku v padesátkrát větším státním rozpočtu by neměl být nepřekonatelný problém. A proto není panika namístě.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru