Afrika? To je vedro a hlad, jedním slovem beznaděj, přesvědčovala mě před odjezdem většina přátel. Ale ono je to také šest z deseti nejrychleji rostoucích ekonomik světa, kontrovaly na zažité představy statistiky. Při bližším pohledu pak tvrdá data zasadila druhý přesvědčivý direkt: Ekonomika subsaharské Afriky si od roku 1998 do začátku krize každý rok připsala 5 procent.

Následoval krátký propad, z něhož se ale region rychle oklepal, a už v příštím roce by měl být zpět na dlouhodobé trajektorii - a možná, že i nad ní. Jistě, část z tohoto příběhu sepsala nízká srovnávací základna; za nemalou částí je nicméně tichá a pomalá revoluce proti starým, sebezničujícím pořádkům, odehrávající se do značné míry ve stínu asijského zázraku.


Den 1 - Na první a na druhý pohled

Den 2 - Zpověď afrického podnikatele: lesk a bída byznysu

Den 3 - Afrika: sázka na jistotu s ručením omezením


 

Tato revoluce se podle Světové banky opírá o čtyři pilíře - zodpovědnější politiky a politiku (hodně nízká srovnávací základna tu opět hraje významnou roli), moderní technologie, urbanizaci a v neposlední řadě demografickou dividendu. Sečteno a podtrženo, tvrdí banka, africké probuzení by nejenže mělo vydržet globální krizi, ono by prostě mělo ještě pěknou řádku let vydržet, tečka.

Zatím jste si přečetli méně než 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru