Máme Davis Cup. Radek Štěpánek vyhrál poslední zápas díky nadšení, sebezapření, odvaze a risku až na hranu. Jak pravil Jan Kodeš, velké zápasy se od základní čáry nevyhrávají. Musíte na síť a riskovat.

V neděli se ve Štěpánkovi viděl každý. Bylo to čisté sdílené nadšení. Skandovali politici, byznysmeni, tuneláři, poctivci. Když už se ale takto shodujeme, co nám to vlastně říká? Není Štěpánkův výkon jenom exces, ke kterému se sice upínáme, ale nejsme ochotni ho následovat, a proto se takto radujeme maximálně jednou za 32 let? Nejsme ve skutečnosti jen nesoudržnou, neodvážnou zemí alibisticky čas od času slavící odvážné jednotlivce?

Horší než sousedé

Vezměme to z výšky, z pohledu středoevropského jestřábího oka. My Češi jsme zastánci opatrnosti, stability, hry od základní čáry. Jako jediní jsme za dvacet let nevyměnili elity. Osou naší politiky jsou stále dvě strany ODS a ČSSD. Naproti tomu se na Slovensku, v Polsku či v Maďarsku událo několik politických zemětřesení. Tamní společnosti měly odvahu riskovat, měnit politiky, strany, pozorovat a tvrdě trestat jejich prohřešky, jít do neznáma.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru