Člověk, který se narodí v New Yorku nebo v Praze, vlastně od začátku svého života nevidí nic, co by nebylo umělým výtvorem společnosti. Kam se podívá, výtvory lidských rukou dělané pro lidi. Jen se rozhlédněte kolem sebe, nemáte šanci dotknout se čehokoli přirozeného. I ten strom, který krášlí a občerstvuje ulice, je tam proto, že se jej tam rozhodla dát jakási úřední osoba, jejíž instituce má na starosti krášlení a občerstvování ulic pomocí sázení stromů. Tolik postřeh rakouského filozofa minulého století Ivana Illiche.

Žádný oběd není zadarmo

Nutno dodat, že z této situace není téměř úniku - pokud se rozhodnete jet na dva měsíce do divočiny, na safari nebo meditovat do Indie, bude to zážitek a dobrodružství, které vás jistě duševně i fyzicky obohatí, ale vždy už to bude právě jenom dovolená, turisticky exkurz se zpětnou letenkou a kreditkou, kdyby něco.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru