Tento zákon není restitucí, ale dotací církvím, pravil prezident Klaus o zákoně, který se pokouší o majetkové narovnání státu s církvemi. Hlava státu - znepokojená jeho zpracováním i tím, že nebyl vytvořen širokým politickým konsensem - přesto normu nevetovala, ale "jen" nepodepsala. A tak zákon, o nějž se politici přeli 23 let, bude konečně platit.

Od prezidenta je to nedůsledný postoj. Cítí, že se děje něco nekalého, a to za neuvěřitelných 134 miliard korun (!), přesto dává zákonu šanci, snad aby nebyl nařčen ze zášti vůči církvím.

Nejparadoxnější je, že hlavní argument, proč prezident zákon se symbolickým protestem "nepodpisu" pustil do života, není jeho obsah - tedy velikost a způsob předání majetku a smysl celé operace - nýbrž to, že Klaus nechce dělat problémy vládní koalici, jež zákon schválila a jež ho slíbila v programovém prohlášení! Politika přebíjí ideje a myšlení, což je něco, co Klaus politice obvykle nejvíce vyčítá.

HNDialog na Facebooku

Názorový server HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

Odmyslíme-li ale logické a mravní nedůslednosti, má prezident pravdu. Nejde o restituce, nýbrž o pokus částečně odčinit komunistické krádeže církevního majetku. Restituce by vypadala jinak a byla by rozsáhlejší. Smysl zákona je opravdu nutné chápat spíše jako šanci, jak se církve dostanou k penězům, které jim umožní žít bez finanční pomoci státu. Ano: je to dotace odluky církve od státu; jde ale o dotaci, kterou si církve v minulosti pracně "předplatily".

To, že prezident tyto souvislosti připomněl, je cenné. Nebylo to ale třeba. Vše je už v barokním názvu zákona: "O zmírnění některých majetkových křivd způsobených církvím a náboženským společnostem v době nesvobody, o vypořádání majetkových vztahů mezi státem a církvemi i náboženskými společnostmi." Restituce je tu dotace, et vice versa.

 

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru