Fakt, že česká ekonomika neroste, má několik rozměrů. Tím prvním je samotná absence růstu - mluvíme zde o měřitelných ukazatelích, které jsou velmi pofiderní. Zkusme se naučit žít ve světě, kde nebude ukazatel HDP směrodatnou informací, kolem níž se vše točí. Jestliže třeba letos americká ekonomika na rozdíl od té naší poroste, ale federální deficit přesáhne 9 % produktu, co to znamená? Odhaduje se, že v případě nedohody o rozpočtovém stropu se ekonomika propadne o 4 %, protože do ní nedorazí vládní výdaje (rozuměj financované dluhem) ve výši 600 mld. dolarů. Co z toho plyne?

Za druhé, české hospodářství neroste proto, že se prozatím vyčerpaly přirozené (tj. takové, které nemají kořeny v hospodářské politice) růstové momenty. Je to sice triviální konstatování, fakticky tautologie, ale s důležitými konsekvencemi. Jestliže nominálně byla minulá dekáda nejúspěšnějším desetiletím od prvního samostatného státu (míněno od roku 1918) a jestliže část nedávného růstu neměla přirozený základ, pak vězme, že nyní zažíváme "historickou" korekci, která toto vychýlení pouze dorovnává. A nikdo nemůže být schopen věrohodně konstatovat, kdy tato korekce skončí. Asi těžko můžeme očekávat veřejné přiznání toho, že minulost nejde odestát a s blízkou budoucností nic nenaděláme, protože právě v minulosti má své nevyvratitelné kořeny. Ale tak nějak to bezpochyby bude.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru