Krach jednání lídrů Evropské unie nad dlouhodobým rozpočtovým plánem může být buď obvyklým předstupněm před nalezením kompromisu, nebo předznamenává větší problém. Složitá debata mezi těmi, kteří do rozpočtu odvádějí více, než přijímají, a druhou skupinou je zákonitá a naznačovala by spíše první z možností. Širší kontext, ve kterém se jednání odehrávají a který EU dnes charakterizuje, však nevylučuje závažnější možnost - tedy větší problém.

Zářijové rozhodnutí Evropské centrální banky podmíněně podpořit dluhopisy "ohrožených zemí" a deklarace vůle zemí eurozóny rychle vytvořit takzvanou bankovní unii, která by snížila obavy z destabilizace bank v Evropě, zatím přinášejí kýžený efekt. Přestože ekonomika unie směřuje k poklesu, finanční trhy výrazně snížily svou averzi k dluhům zejména jižního křídla unie. Ani snížení ratingu Francie či potřeba pomoci pro Kypr trhy nevyvedly z rovnováhy. Pocit bezprostředního ohrožení Evropy ochabl.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Česká představa, že unie je společný trh, transfery "bohatých chudým" (tedy k nám) a volný pohyb (ten občané rádi mají), a na těchto prioritách se všichni musejí shodnout, je naivní. Všechny tyto politiky jsou výhodné pro země, jako je naše, ale jejich náklad nesou země jiné.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru