V kultuře západní civilizace je zakódován jakýsi strach či varování před přílišným splněním našich vlastních přání, a tedy zároveň i jakési přátelské varování před pokojem. Sigmund Freud a po něm mnozí filozofové se začali věnovat konceptu Id-stroje, tedy něčeho, co umí splnit naše přání a učinit nás naplněnými a spokojenými. Nebo přesněji, jde o varování před něčím, co jsme si sami stvořili, aby nám sloužilo.

Kdo je vlastně hráčem?

Filozoficky bychom tento koncept mohli nazvat zvrácení vztahu objekt-subjekt. V podstatě jde o vztah něčeho, co bylo původně určeno ke službě nám, ve výsledku se to nicméně obrátilo proti nám a zotročilo nás to. Ono cosi, které původně mělo zvětšovat svobodu, nám ji nakonec bere. Jde o něco, co mělo být vyvrcholením našeho štěstí a naplnění; a nakonec stojí v cestě k dosažení onoho pomyslného vrcholu. Tuto myšlenku můžeme najít v příbězích a mýtech, literatuře, v science-fiction, teologii a má aplikace i do ekonomie.

Začněme teologií: pokud bychom měli shrnout příběh křesťanství do třiceti vteřin, pak Bůh stvořil člověka jakožto korunu stvoření. Pak se něco stalo špatně, člověk se vzbouřil a Bůh se nakonec dostal do pozice, kdy jediným řešením bylo zabít sám sebe, aby situaci vyřešil.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru