Dobro, Zlo. Svoboda, Násilí. Pravda, Lež. V postavě prvního českého prezidenta se střetávají velká slova - ta největší a také nejprázdnější, která lidstvo zná. Perou se protiklady skoro čítankově, jako ve školní filozofické příručce. A v jejich při, v přecházení jednoho ve druhé, v jejich souboji, který nelze vyhrát, protože protikladné se vzájemně potřebuje, se objevuje skutečná tvář symbolu, jenž přestože rozděluje, přece jen spojuje.

Vlastní řez tvářemi

Ani Petr Hájek a Václav Klaus nedokážou Havla ignorovat, zapomenout na něj, vytěsnit ho. Havel je součástí jejich myšlení a bytí, jak by se dalo ironicky poznamenat s exprezidentem. Mají potřebu o Havlovi mluvit, aby mohli vymezit sami sebe, bez něho by to nedokázali. Potřebují ho označit a zařadit, nasadit mu svou předem připravenou tvář Zla, která by především Havlovi politikovi už navždy zůstala jako stigma, které lze neustálým opakováním vnutit ostatním.

Jednu jedinou, čistou tvář dávají Havlovi i bojovníci za lidská práva. Tak jako Hájek a Klaus potřebují Havla temného, zločinného, lidskoprávníci vytvářejí Havla světelného a jasného. Pro dobro se zapomíná na zlo, pro zlo na dobro a společně nám mezi prsty uniká živá bytost, Václav Havel - disident, dramatik, občan a politik. Hájek s Klausem skrze negativní výklad Havla vyzdvihují vlastní výjimečnost, bojovníci za lidská práva dělají totéž, jen bývalou hlavu státu převlékají do světské bílé řízy. Oba postoje se blíží tomu, čemu filozof Václav Bělohradský v souvislosti s Havlem říkával "morální kýč", kam dle něho bezesporu patří i velikášský Havlův pohřeb, pořádaný jeho největším soupeřem.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru