Minule jsme skončili v květnu 2012, kdy se vláda rozhodla ignorovat Veřejného ochránce práv a Kalouskovu Ministerstvu hazardu povolila zákon o loteriích porušovat i nadále. Od té doby uplynulo plno vody a automaty bylo proházeno plno desítek miliard, tož si to zrekapitulujme.

Červen: Tři obce, Židlochovice, Klatovy a Frýdlant nad Ostravicí, následované v září Českými Velenicemi, podaly ústavní stížnosti, v nichž se dožadují, aby Ústavní soud nařídil ministerstvu zrušit v jejich obcích automaty, a nad to aby zrušil přechodné ustanovení zákona, které všem obcím odňalo až do roku 2015 možnost regulovat automaty povolované Kalouskovým úřadem.

Minulý rok, poté, co v červnu 2011 Ústavní soud řekl, že obce vždy měly právo regulovat veškeré druhy hazardu, zákonodárci šli proti rozhodnutí soudu a odhlasovali, že obce sice mohou hazard regulovat, ale až od roku 2015. Přechodné ustanovení platilo od 1. ledna 2012, ale ministerstvo nerespektovalo ani ty vyhlášky, které byly přijaty v mezidobí od vydání nálezu soudu po vstup novely v účinnost. Humorné zdůvodnění, proč tak činilo, níže.

Ústavní stížnosti od té doby leží na soudě. Ombudsman se k nim už vyjádřil a bude-li argumentace soudců ve shodě s ombudsmanem, přechodné ustanovení se zruší a všechny obce budou moci hazard ihned zakázat.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru