Dlouho očekávaná premiéra Hobita vyvolává překvapivé zklamání. I ti nejskalnější fanoušci si stěžují, že film je příliš dlouhý, že bude i v dalších dílech rozvleklý a že jeho megalomanské, akční pojetí neodpovídá roztomile pohádkové podstatě prvního Tolkienova vyprávění o zvláštních, malých tvorech s velkýma štětinatýma nohama.

Debaty na téma, zda Hobit je, nebo není dobrý film, ale nejsou příliš zajímavé, protože se drží tradiční recenzentské logiky, pohybující se v binárním světě opozice "líbí - nelíbí", jež není schopna vykročit mimo svět zábavy. Snímek režiséra Petera Jacksona přitom míří za tyto hranice, jakkoliv je zřejmé, že původním záměrem režiséra bylo natočit pokračování Pána prstenů, které nejenom skvěle pobaví, ale které také vydělá balík peněz. U Hobita jde o dvojnásobný paradox: Tolkienovo vyprávění, v němž se podrobně líčí, jak zvládnout vlastní bázeň a pohodlnost, ale především sobectví a chamtivost, je v čase ekonomické krize, vyvolané neomezenou touhou po zisku, určeno k maximalizaci zábavního i finančního zisku.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru