Prezident Putin nevidí "žádný důvod", proč by neměl podepsat zákon, který zakáže adopce ruských dětí do USA. Tak včera pravil na tiskové konferenci v Moskvě a tak se nejspíše stane. Moskva vygraduje svoji novou studenou válku s Washingtonem.

Už v ní sice neharaší plány tankového útoku "směr Schirnding" (jak se generace československých vojáků v rámci Varšavské smlouvy připravovaly rozdrtit Wehrmacht a NATO), ale oč skromnější jsou současné ruské prostředky, o to cyničtější nástroje Putinův režim volí.

Zákaz adopcí do Ameriky je prezentován jako ochrana ruských dětí před údajně špatným zacházením, kterého se jim má po adopci v USA dostávat. Ve skutečnosti jde o tupou odvetu. A vůbec nejhorší je, že Putin poškodí přesně ty, nad nimiž by měl jeho stát držet ruku. Dětí bez rodičů je podle ruských úřadů v zemi přes 650 000. Přibližně 120 000 z nich přichází v úvahu pro adopci, ale úřady pro ně jen těžko nacházejí náhradní rodiče. V roce 2011 bylo v Rusku adoptováno 10 000 dětí, z toho 3400 do zahraničí a nejvíce, okolo 1000, do USA.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru