Při pohledu na americké zákonodárce můžeme občas zažít stejný pocit, jako když pozorujeme ty české. Totiž že jde o zvláštní, do vlastního světa zahleděnou partičku. V něčem jsou američtí kongresmani ale lepší, do svého legislativního balíku, kterým minulý týden pět minut po dvanácté odvrátili sešup Ameriky z fiskálního útesu, nakonec nezahrnuli původní návrh na zvýšení svých vlastních platů. Na rozdíl od českých poslanců, kteří namísto toho, aby si jako každý jiný zaměstnanec, který má pocit, že je platově nedoceněn, jasně a čestně řekli o vyšší mzdu, si k většímu příjmu pomáhají různými legislativními pomůckami - aktuálně přes zrušení zdanění jakýchsi vedlejších náhrad. Přitom jim zcela uniká vratkost celé argumentační konstrukce, která začíná už tím, jak podivně tyto výdaje ve skutečnosti utrácejí.

Na druhou stranu, když se podíváme, kolik nejrůznějších přílepků američtí kongresmani vtělili do daňového zákona k odvrácení fiskálního útesu, také to vyvolává útrpný úsměv. Daňovou úlevu například kongresmani přiznali stavitelům okruhů pro závody NASCAR, pomoci se dočkají i v Hollywoodu v podobě daňových zvýhodnění pro tamní filmová a televizní studia. Zvláštní podporu pak Kongres například vyslal výrobcům elektrických kol a také prodloužil daňové osvobození pro investory výstavby na dolním Manhattanu u Ground Zero. Více než jedenáct let po 11. září je to dost okatě cílená pomoc pro firmu Goldman Sachs, která tam dokončuje svoji novou budovu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru