Když se na začátku třetího tisíciletí tehdejší premiér Miloš Zeman vysmíval Janu Rumlovi a jeho marným a směšným odchodům z politiky, mohl si to dovolit. Zeman rok před koncem své vlády předal předsednické žezlo v ČSSD Vladimíru Špidlovi ("byl to můj největší omyl v politice," říká dnes Zeman) a po volbách v roce 2002 odešel do politického důchodu. "Budu na chalupě na Vysočině, chodit na procházky do lesa, jezdit na člunu a číst knížky, třeba Pána prstenů," sliboval odcházející předseda vlády.

Dlouho to Zemanovi nevydrželo. Už na začátku roku 2003 se ztrapnil v boji o prezidentskou funkci, kterou získal Václav Klaus. I když hůře dopadl Petr Pithart, tehdejší "společný" vládní kandidát, pro Zemana to bylo ponížení, které jej podle jeho slov už definitivně (!) vyhnalo z politiky. Zeman se ale vrátil hned dvakrát.

Nejprve jako čestný předseda Strany práv občanů - Zemanovců a nyní jako kandidát na prezidenta v první přímé volbě. Zemana ale nemusí mrzet, že zesměšňovaného Jana Rumla v trapnosti "definitivních odchodů" dohnal, ne-li překonal. Jeho dnešní šance na zvolení prezidentem je totiž obrovská, což má hned několik důvodů.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru