Devátý leden 2013 se zapíše do našich ústavních a politických dějin. Tímto dnem byl opuštěn parlamentní systém vlády a nastolen systém poloprezidentský. Kvalitativně se jedná o moment srovnatelný s přechodem od 4. k 5. francouzské republice v roce 1958. Francouzi k tomu potřebovali schválit novou ústavu, naše je natolik obecná (a ovšem předpokládá implicitně systematický výklad!), že k tomu stačilo rozhodnutí premiéra.

Naše ústava stanoví, že prezident republiky není z výkonu funkce odpovědný. Protože žijeme v republice, a nikoliv monarchii, která snese nedotknutelného a neodpovědného panovníka, odpovědnost musí někdo převzít na sebe. Podle ústavy je to vláda, a to cestou spolupodpisu většiny rozhodnutí prezidenta republiky. (Případně odpovědnost přebírají jiné ústavní orgány, ale to je v tuto chvíli vedlejší.)

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru