Realitou EU dnešních dnů je chronická nedohoda jednotlivých členských států, a to téměř na jakémkoli důležitém tématu. Ještě hrozivější než samotná nedohoda je ale fakt, že je to při respektování dříve dohodnutých principů fungování EU zcela přirozené a jen těžko se bude hledat cesta, jak z toho ven.

Bohužel čas na změnu zásadních pravidel pro své funkční pokračování Evropa nenávratně propásla v bezstarostných časech. To, jak EU funguje dnes, je v dlouhém horizontu neudržitelné. Národní parlamenty zůstaly pro většinu evropských voličů jedinou zárukou demokracie v Evropě. Nadstavbové "evropské" náhražky neuspěly. Bruselská politika se nestala ničím jiným než úřednickou zvůlí často s nereálnými, přebytečnými a nedemokratickými ambicemi.

Vše nasvědčuje tomu, že EU je ve slepé uličce. Dokud se v Bruselu stavěly vzdušné zámky, kvetla EU jako louka z jara. S tím je ale konec. Evropská politika má ve stěžejních oblastech svého působení akutní problémy, a to zdaleka nejen ekonomické, které nedokáže při selhání politického systému rozhodování řešit. Vše tedy jen odkládá a dělá složitější.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru