Mohl se Karel Schwarzenberg vyhnout výpadu Miloše Zemana kvůli sudetským Němcům? Mohl a jednoduše. Stačilo opakovat, že jde o uzavřenou kapitolu, zpečetěnou česko-německou deklarací. A v případě vítězství nad Zemanem pak mohl s veškerou hradní autoritou pranýřovat vyhnání německých spoluobčanů. Jenže půvab a síla Schwarzenbergova postoje spočívá v tom, že to odsoudil uprostřed volební kampaně. Něčeho takového se "nedopustil" žádný český politik. Miloš Zeman i Václav Klaus svou kritiku odsunu, které jsou jim teď připomínány, vyjádřili až po volbách. Až když dospěli k vytouženým metám - první do Strakovy akademie a druhý pak na Hrad. Ale i Helmuth Kohl přece otálel s parafováním česko-německé deklarace. Byly volby, Kohl potřeboval podporu bavorské CSU, která zase nechtěla přijít o hlasy sudetských Němců.

V našem plebiscitu se prostě událo něco mimořádného. Kandidát, pro něhož by byl Hrad završením životní i profesní pouti, a který svádí tvrdý boj s nelítostným soupeřem, raději těžce ohrozil své šance, než by popřel životní zásady. A to je možná nejpodstatnější moment celé dosavadní kampaně, možná důležitější, než jak to nakonec dopadne.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru