Středa se zapíše do milníků této protikorupční vlády zlatým písmem. Kompletní sestava senátorů za ODS, za pomoci senátora za TOP 09 Štětiny a Ostravaka Sulovského, v ochotné výpomoci 14 senátorů ČSSD, kromě Michálka a Okamury všech senátorů z „Klubu pro obnovu demokracie“ a jedním Palasem smetla jednou provždy ze stolu zákon o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Jelikož se jedná o jediný jasně protikorupční zákon, který se v tomto funkčním období dostal až do fáze schvalování v Senátu, máme před sebou po dvou a půl letech protikorupční vlády smutnou statistiku: Počet schválených protikorupčních zákonů – nula.

Změna ústavy doprovázena prováděcím zákonem měla umožnit NKÚ, aby mohl kontrolovat nakládání s veřejným, tedy naším majetkem i v obcích a státních a obecních firmách (například pražský dopravní podnik). Z dennodenní praxe přitom vidíme, že takové kontroly jsou potřeba jako sůl. Vezměme si třeba moji oblíbenou akciovku Jižní centrum Brno, kterou ze 100 % vlastní Statutární město Brno a v jejím představenstvu sedí zastupitelé velké krněnské koalice. Tato firma se prohlásila už před rokem a půl za soukromou a odmítá od té doby poskytovat jakékoliv informace o své činnosti, a to nejen „kverulantům“ z řad občanů, ale dokonce ani opozičním zastupitelům. Jde to tak daleko, že když jsme vyhráli soud, který samozřejmě řekl, že akciová společnost řízená městem informace poskytovat musí, tak velkokoaličními zastupiteli řízená akciovka podala kasační stížnost k NSS, v níž se, právníci pozor, domáhala vydání předběžného opatření na to, aby nemusela vydat nové rozhodnutí o vydání či nevydání informace. V praxi se k informacím o činnosti této veřejné, tedy i mé akciovky nelze dostat nikdy.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru