Má nám vadit, že o nás mobilní operátoři shromažďují údaje, ze kterých lze vyčíst, kde jsme kdy byli? Ano. Je to praxe orwellovského typu. Je to ale hlavní problém s mobilními technologiemi? Ne.

Studentovi informatiky Janu Cibulkovi patří dík, že vymámil z T-Mobile údaje, které o něm uchovává. Teoreticky se může každému z nás stát, že si naše údaje od pracovníka telekomunikační firmy někdo koupí nebo že firma vydá naše údaje policistovi, který je obratem někomu bouchne. Je dobré vědět, kdo co o nás ví, protože pak se můžeme zneužití údajů lépe bránit.

Jenže riziko zneužití se, při vší úctě ke společenskému významu našeho čtenářstva, týká jen nepatrné menšiny. Náklady na podloudné získání informací od operátorů jsou značné. Pokud se nejmenujeme například Martin Roman, zneužívačům v poměru cena–výkon nestojíme za to.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru