To, před čím varovala většina politologů, se vyplňuje. Přímá prezidentská volba nadměrně a zbytečně polarizovala společnost. Naplňuje se i druhá obava, totiž že přímo zvolený prezident se stane cizorodým prvkem v parlamentním systému vládnutí. Hrozí tak dlouhodobá destabilizace politického uspořádání. Až dosud bylo víceméně jasné, že je to vláda v čele s premiérem, kdo vládne, neboť její legitimita je odvozena od přímých voleb do Poslanecké sněmovny.

Hlavní mocenskou osou bylo spojení sněmovna - vláda. Přitom prezident, nepřímo volený dvěma komorami parlamentu, byl závislý na politických stranách zastoupených v zákonodárném sboru i ve vládě. Také proto byla úloha zprostředkovaně voleného prezidenta v podstatě reprezentativní a omezovala se zejména na aktivnější prosazování v zahraniční politice. Z hlediska psané ústavy je prezident neodpovědný a za mnohé jeho činy odpovídá koneckonců vláda. V takovém standardním parlamentarismu se předpokládá, že prezident plní reprezentativní a symbolickou roli a působí v mnohdy rozháraném parlamentním systému jako nadstranický svorník tišící politické konflikty.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru